Jak na franšízu, když nemáte dostatečný kapitál

Jak na franšízu, když nemáte dostatečný kapitál

Franchising je stále oblíbenější forma podnikání. Lidé ho berou jako velkou podnikatelskou příležitost, ostatně velká podnikatelská příležitost to je. V současné době navíc mnohé české firmy rozjíždí franšízové koncepty, chtějí se tímto způsobem rozšířit do celé republiky. Snaží se shánět franchisanty a dostat se do každého koutu republiky. Mnozí lidé by se rádi zmiňovanými franchisanty staly, ale nemají dostatek financí. Jenže co v takovém případě dělat? Co dělat, když nemáte pro franšízu dostatečný kapitál? 

Každá perspektivní franchisant by měl mít do začátku podnikání dostatek peněz. To je zkrátka něco, přes co nejede vlak. Zejména u franchisingu je dostatek peněz důležitý, vždyť si jinak nemůžete odkoupit licenční smlouvu a rozjet byznys, o kterém tak sníte.  

Pokud však dostatečný kapitál není, je třeba hledat finance jinde. Jednou z možností jsou banky. Jestliže si ale půjčíte prostředky od banky, mělo by se jednat maximálně o padesát procent vstupního kapitálu, zbytek by měly být rozhodně jen vše finance.  

Pozor na jednotlivé půjčky 

Jestliže se se rozhodnete půjčit si od banky, měli byste být neustále ve střehu. Pochybné půjčku se totiž vyskytují i ve světě podnikání. I v případě sjednávání podnikatelské půjčky, kterou chcete investovat do franchisingu, byste měli vyjednávat jenom s přijatelnou institucí, ideálně byste si měli půjčovat od uznávané banky, ne od nikoho pochybného.  

Stejně, jako je tomu u osobních půjček, i u půjček na rozjetí franšízy byste měli být na pozoru. Vyhnout byste se měli méně známým a taky podezřelým půjčkám, které na vás nedělají zrovna dobrý dojem.  

Zapojte do půjčky i franchisora 

Respektive zapojte do vyřizování a vyjednávání půjčky i franchisora. Důvodem toho jsou třeba zkušenosti, které může franchisor mít. Může vám taky hodně poradit, navíc ho jistě zajímá, odkud vezmete peníze na pobočku, kterou budete vést pod jeho značkou a s jeho know-how.