0

Světlé i stinné stránky franchisingu

Světlé i stinné stránky franchisingu

Franchising je způsob podnikání, který je pro řadu lidí velkým lákadlem. Důvodem je zejména to, že lidé chtějí vstoupit do podnikatelského světa s už rozjetou značkou, nechtějí riskovat, nechtějí vstoupit s něčím novým, co možná smete konkurence. Chtějí zkrátka vstoupit do světa podnikání s už fungujícím byznysem, který pro ně opravdu nebude takovým rizikem. Samozřejmě franchising ale nemá jen celou řadu výhod, má také své nevýhody.  

Že ještě neznáte způsob podnikání nazvaný franchising? Jedná se o způsob podnikání, který je založený na odkupu licenčních smluv. Díky tomu si budete moct otevřít pobočku značky, která už má na trhu své jméno, která obstála před konkurencí a která samozřejmě má i své stálé klienty. Franchising jako takový je velmi oblíbený způsob podnikání, pro podnikatele je to velká příležitost, jiní v tom vidí náskok do už rozjetého vlaku.  

Jak jsme však zmínili, franchising, stejně jako všechno na světě, má své světlé i stinné stránky. Obě strany je třeba zvážit ještě před tím, než se do franchisingu rozhodnete jít.  

Světlé stránky franchisingu 

  • Výrazně nižší riziko při vstupu do podnikání 
  • Lepší přístup k úvěrům, leasingu, pojištění 
  • Menší vstupní kapitál 
  • Větší jistota v podnikání 
  • Možnost se rychle podnikatelsky realizovat 

Hlavní výhodou je menší riziko při vstupu do podnikání, stejně tak vyšší jistota v podnikání s tím spjatá. Mnohé franšízy nejsou tak drahé, tudíž je zde výhodou i poměrně nízký kapitál. Díky franchisingu taky budete mít lepší přístup k úvěrům nebo pojištění. 

Stinné stránky franchisingu 

  • Vstupní kapitál 
  • Snížené riziko samostatnosti 

Nevýhodou franchisingu z pohledu vás jakožto franchisanta je hlavně to, že je tu vstupní kapitál. Jeho výše se liší od toho, o jak velkou firmu máte zájem. Mnohé jiné byznysy nepotřebují velké prvotní kapitály, zde však kapitál je požadován. Druhou nevýhodou je snížené riziko samostatnosti, nemůžete si zkrátka dělat vše, co chcete.  

Napsat komentář