Jaké pokuty hrozily za pozdní odevzdání přehledů?

Pozdní odevzdání přehledů

Každý začátek roku je pro podnikatele krušné období, a to z jednoho prostého důvodu. Musí se podávat daňové přiznání. Letos se muselo daňové přiznání podat do 3. dubna, tedy hned po velikonočních svátcích, což nebývá tak běžné. Mnozí podnikatelé tento termín stihli, ovšem na co už zapomněli, bylo podání či odevzdání přehledů správě sociálního zabezpečení. Přehledy pro sociální zabezpečení a taky pro zdravotní pojišťovnu se musí podávat nejpozději do měsíce po podání daňového přiznání, tudíž nyní byl termín do začátku května.

Bohužel jak jsme zmínili, většina podnikatelů na přehled zapomněla a takové zapomenutí není zrovna nic, co byste nepocítili. V současné době je totiž pokuta za neodevzdání přehledu pro Okresní správu sociálního zabezpečení stanovena na padesát tisíc korun. A to se skutečně nevyplatí žádnému podnikateli.

Pokuta je stanovena podnikateli až ve chvíli, kdy přehled nedodá ani na základě výzvy, která bývá poslána po uplynutí měsíce.

Kdy se letos přehled měl podávat?

Co se týče letošního termínu, letošní termín byl do 2. května. Tedy v tom případě, nemáte-li daňovou účetní. Pokud účetní máte, váš termín se prodlužuje, a to až na 31. červenec. Musíte však předem ohlásit to, že účetní máte. Okresní správa sociálního zabezpečení totiž sama neví, jestli vám s daněmi někdo pomáhá či nikoliv.

Jak lze přehled podat?

Přehled lze podat hned několika způsoby. Aby vás příště nepostihla sankce, nejlépe uděláte, když přehled přinesete přímo na pobočku příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení. Takových poboček se v Česku nachází jenom pár, proto si dejte pozor na to, ať navštívíte takovou pobočku, pod kterou spadáte.

Jestli nemáte čas či energii, doporučujeme vám poslat přehled poštou. Po ověření všech výpočtů by vám mělo přijít vyrozumění, na základě kterého bude vše s daněmi vyřízeno.