Rady, jak zvládnout prodej firmy

Prodej firmy

Mít svou vlastní společnost není nic jednoduchého. Pokud ji ještě sami vedete a nemáte na tomto postu nějakého jiného člověka, je dost náročné. Takový velký podnikatel by měl mít hlavně trpělivost a vytrvalost, protože bez těchto vlastností to bohužel nejde. Pokud vy tyto vlastnosti postrádáte nebo už vás nebaví vést podnik, měli byste s tím seknout. Samozřejmě nemusíte rušit možná už skvěle rozjetou firmu, stačí ji prostě prodat. Jenže mnoho podnikatelů si myslí, že je to proces, při kterém se jenom podepíšou papíry, a bude hotovo. Prodej firmy je trochu zdlouhavější proces, než si vlastně myslíme. Ale není to nic, co by se nedalo zvládnout. My vám nyní přinášíme pár tipů, jak se takový prodej firmy dá lehce zvládnout.

Ať už svůj podnik prodáváte z jakéhokoliv důvodu, je třeba si být zprvu naprosto jistí, že už ho nechcete mít na starosti. Pokud tento krok uděláte, už není cesty zpět. Jestli jste tedy stoprocentně rozhodnutí, přinášíme vám pár tipů, jak úspěšně ten prodej firmy zvládnout.

1) Dobře si prověřte kupujícího

Základem dobrého obchodu je to, kdo vaši firmu kupuje. Je třeba si ho dobře prověřit, protože pokud se tak nestane, z vaší firmy se může stát zanedlouho pověst se špatnou známkou, což rozhodně nechcete, i když ji vlastnit už nebudete. Je třeba si kupujícího prověřit i z toho důvodu, abyste nenarazili na člověka, který třeba neplatí zakázky včas nebo který má špatnou transakční historii.

2) Stanovte si cenu i podmínky dopředu

Při prodeji firmy je důležité, abyste si stanovili cenu, ale i podmínky dopředu. Není možné, aby vám někdo diktoval podmínky nebo abyste cenu řešili na místě. Mějte skutečně podmínky předem dané, stejně tak i cenu. Musíte vědět už dopředu, na kolik je firma oceněna, žádné smlouvání nepřipadá v úvahu.

3) Je dobré mít po boku zkušeného poradce

Pokud si netroufáte jít do prodeje firmy na vlastní pěst nebo se trochu tohoto světa bojíte, což je naprosto běžné, obklopte se nějakými zkušenými poradci, kteří celý prodej udělají sami bez vás.