Zvažujete koupi vlastního bytu nebo domu? Nevěřte všemu, co se o hypotékách říká

Zvažujete koupi vlastního bytu nebo domu? Nevěřte všemu, co se o hypotékách říká

Hypoteční sazby jdou v posledních měsících strmě nahoru a očekává se, že v podobném duchu budou také pokračovat. Pokud je tedy ve vašem případě ve hře koupě vlastního bydlení, neměli byste čekat ani minutu. Zítra může být sazba zase o chlup výš a vaše touha po levné půjčce zase o něco nižší. Možná vám však v tomto kroku překáží několik mýtů. Respektive domněnek, kterým se ve vašem okolí věří a které ve skutečnosti nejsou pravda. Pojďme si je zmínit. 

Hypotéku nelze předčasně splatit. A když, tak za draho 

Češi mají celkem problém s tím, že se nechtějí zadlužit. Je to na jednu stranu zcela pochopitelné, chtějí být nezávislí a nechtějí se nijak vázat. A když už jdou do nějakého úvěru, prahnou po jedné věci, a sice po velice rychlém splacení. Jenže u hypoték si myslí, že tuto půjčku na bydlení splatit nelze, tedy nelze předčasně. A když ano, tak to vyjde zbytečně draho.  

Ve skutečnosti se úvěr na bydlení splatit dá, a to velice snadno. Zákon dává možnost splatit hypotéku prakticky kdykoliv, tedy i mimo období fixace. Ano, banka si sice může říct o nějaký poplatek za vzniklé náklady, ale ze zákona se nejedná o více jak pár stovek korun.  

Sjednávat si nějaké pojištění je zcela zbytečné 

V souvislosti se sjednáváním hypotéky se také nabízí možnost sjednávat si pojištění k ní. Zatímco někteří do tohoto kroku jdou doslova bez přemýšlení, jiní si dobře spočítají, že je to vyjde zase o něco dráž, a tak od nabídky ustupují.  

Pojištění však není zbytečné, paradoxně pojišťuje člověka proti jeho vlastní nezodpovědnosti. V praxi tedy chrání žadatele o půjčku a později tedy dlužníka před možnými negativními scénáři, k nimž může dojít.  

Hypotéku mohu dostat jenom tehdy, kdy mám našetřené vysoké úspory 

Nemůžu o hypotéku žádat, nemám dostatek úspor. Říká si řada lidí. Jenže ve skutečnosti nemusíte mít našetřeny stovky tisíc korun, hypotéku lze získat i přesto. Věděli jste, že můžete něčím ručit? 

Může to být byt, rodinný domek nebo jiná povolená nemovitost. Dokonce nemusí být ani ve vašem vlastnictví, může to být majetek rodičů či prarodičů.