Nakupování přes internet se stalo fenoménem. Málokterý člověk dnes nakupuje třeba vánoční dárky v kamenných obchodech, dokonce se ujalo i nakupování potravin přes internet. V případě, že patříte mezi vášnivé zákazníky internetových obchodů, určitě víte, na co si dát pozor nebo jak to třeba chodí při vrácení zboží do čtrnácti dnů. V případě, že však je pro vás stále nakupování přes internetu tajemstvím, pojďme si říct, na co se připravit či na co si dát při online nakupování pozor.
Nakupování přes internet má, stejně jako všechny další věci, svá rizika i své výhody. Samozřejmě je to pohodlnější, rychlejší a snadnější způsob nakupování (mnohdy také výhodnější), na druhou stranu můžete narazit například na podvodný e-shop nebo může být zboží třeba poškozené, a tak ho musíte reklamovat.
Některé věci si však můžete ohlídat, aby byl nákup bezproblémový a abyste se později vyhnuli nepříjemnostem. Co konkrétně si můžete ohlídat?
Při nakupování ze zahraničí si hlídejte kurz
Ceny, které jsou automaticky převedeny do české měny u zahraničních e-shopů, nemusí být vždycky správné. Je nutné si u zahraničních e-shopů hlídat kurz, zejména se vám to vyplatí tehdy, kdy nakupujete v nepřevedené nákupní měně. Můžete se tak vyhnout překvapení při kontrole částky, která z účtu odešla.
U zahraničních obchodů se navíc můžete setkat s tím, že v cenách není zahrnuto DPH, jak je tomu u nás.
Kontrolujte si své zboží
Drtivá většina lidí si zboží, které jim přivezou kurýři, nezkontrolují. Jenže tak právě vznikají nepříjemnosti. Když převezmete už poškozené zboží, nemůžete ho reklamovat, jelikož je vaší chybou, že jste si to nezkontrolovali. Pokud se tedy jedná například o nějaký nábytek nebo o něco podobného, raději to společně s kurýrem prověřte. V případě nesrovnalostí pošlete zásilku zpátky.