Proč ženy podnikají a co jim to přináší

podnikave ženy

Mnoho žen si v dnešní době uvědomuje, že jim k jejich spokojenému životu nestačí být pouze dobrou manželkou, matkou a tou, která se stará o domácnost. Ani kombinace činností ženy, která chodí do klasického zaměstnání a chce zvládat bezchybně péči o rodinu, není vždy úplně ideální. Jako zaměstnanec musíte být k dispozici často víc než jen osm hodin denně. A co z toho ve finále máte. Doma vládne chaos, rodina se cítí být upozaděná a ani v té práci to není nic extra. Plat stále stejný, máte děti, takže s kariérou s Vámi nikdo moc nepočítá. Tyto i mnohé jiné aspekty vedou odvážnější ženy k vlastnímu podnikání. Nechtějí žít v tomto stereotypním kolotoči, přemýšlí co dál. Podobně jsou na tom i ženy, které rodinu nemají. Nechtějí život strávit v kanceláři při práci, která je úplně nemotivuje a zároveň jim nedává příležitost o sobě rozhodovat. Chtějí si samy určovat svoje priority, budovat svobodu a rozhled s tím spojený. Pokud jste i Vy na takovém rozcestí, pojďte si přečíst co podnikání ženám, které ho zrealizovaly dalo, nebo naopak vzalo.

Začneme těmi kladnými věcmi

Podnikání Vás paradoxně naučí vážit si ještě více volného času, protože Vám ho příliš nezbývá. Vše si musíte plánovat efektivněji, než tomu bylo doposud. I když si předtím mnohé ženy myslely, že svůj čas ovládají velmi dobře, s podnikáním a aktivitami s tím spojenými zjistily, že to jde ještě lépe.
Konečně umíte říkat skutečné NE. Právě proto, že máte nabitý program a minimum volna, musíte si jasně zvolit priority. Není možné zvládat úplně všechno. Kdo si tohle neuvědomí, rychle na to dojede. Nejde dělat vše na stopadesát procent. To je cesta do záhuby, ne k vysněnému nezávislému životu.
Musíte se naučit odpovědnosti a začít rozhodovat. Což do té doby z pozice zaměstnance neděláte. Často pracujete výhradně na rozhodnutí jiných lidí. Nyní jste svojí paní.
I když je to mnohdy těžké a práce je hodně, jste i přes to ráda, že jste se k tomuto kroku odhodlala. Děláte něco, co jste vždy chtěla, baví Vás to a slušně živí. Nemusíte poslouchat rozhodnutí druhých a často plnit nesmyslné úkoly. Pokud se něco pokazí, můžete se zlobit jen sama na sebe.  Je strašně fajn, když jsou zákazníci spokojení a vrací se k Vám. Pokud Vás pochválí nebo doporučí, dají Vám nový vítr do plachet. Nabije Vás to energií a mnohdy i dodá sílu být ještě lepší.

Samozřejmě, nejde jen o samá pozitiva

Podnikání není úplně o původně zamýšlené volnosti. Sice se nemusíte zpovídat svému nadřízenému, odpovídáte však sama za sebe. To znamená, podnikání se musíte poctivě věnovat, jen těžko si odjedete na nějakou delší dovolenou, nebo promarodíte dva týdny.
Naučíte se, že konkurence umí být tvrdá, zrovnatak jako Vaši klienti. Je potřeba se z toho nehroutit, ale časem naopak otrkat. Klientům vyjít vstříc pokud to jen trochu jde a konkurenci převálcovat.
Myšlenkami jste v práci vlastně pořád. Přemýšlíte jak co vylepšit, nebo naopak zefektivnit. Pravidelně kontrolujete e-maily a zvedáte telefony. To je prostě business.
Pokud se Vám daří, potřebujete přijmout posilu. Z počátku je opravdu obtížné svěřit svoje „dítě“ do rukou někoho dalšího. Pokud to ale neuděláte, brzy by mohlo přijít zhroucení a na to prostě není čas.

Chce to čas a trpělivost

Nezáleží na tom v čem podnikáte. Pokud jste se do toho pustily určitě víte proč. Je to určitě něco co Vás baví, v čem vidíte potencionál a co má pro Vás smysl. Začátky jsou vždycky těžké. Pokud někdo říká že ne, tak měl buď nevídané štěstí, nebo lže. Jedno chytré přísloví praví, chybami se člověk učí a tady to sedí stoprocentně. Pokud máte tu sílu a možnost vytrvat, poznáte svoje silné stránky i skutečné limity. Nikdo Vám nezaručí, že zrovna Vy budete úspěšná, pokud to ale nezkusíte nedozvíte se to. A nejistota je jednou z nejhorších věcí na světe. Podnikání nemusí být vždy jen velký byznys, velká čísla, načasování a štěstí. Můžete si stanovit cíl, kterým je například pasivní příjem, který může být formou provizí nebo zajištěných investic.