7 tipů, jak začít s podnikáním při studiu

podnikáním při studiu

Pro některé je studium dobou, kdy je třeba se věnovat jen studiu, jiní by rádi rozjeli vlastní kariéru. Pokud nechcete být zaměstnanci a smířit se s hodinovou sazbou na brigádách, podnikání bude pro vás to pravé. Jenže jak s ním začít?

1.  Využijte všech možností vaší školy

Studium vysoké školy Vám přináší mnoho vedlejších výhod, které můžete využít i pro své mimostudijní aktivity. Internet, knihovny, možnost levného tisku a kopírování patří mezi to, co jistě využijete. Právě zázemí vaší školy vám může v pohodlném startu podnikání výrazně pomoci.

2.  Dobře vybírejte přednášky

Volba vhodného studijního programu a přednášek Vám může přinést spoustu znalostí a postřehů, které můžete začít prakticky okamžitě uplatňovat. Rozhodně se nebojte změnit své zaměření, pokud v průběhu studia zjistíte, že byste Vaši dráhu chtěli směřovat jiným směrem.

Dobrým výběrem se i z jinak nudných projektů a přednášek stane práce, kterou využijete pro vlastní byznys.

3.  Určete si priority

V první řadě si musíte položit otázku, co vlastně chcete. Co je právě pro vás tou hlavní prioritou. Asi nezvládnete podnikání i studium na sto procent a jedno prostě bude muset mírně stranou.

Vše má naštěstí své řešení, u seminárních prací vám pomůže anonymní vypracování seminárních prací a také bakalářskou práci na míru si můžete nechat vypracovat od profesionálů. Získáte tak cenný čas, který můžete věnovat právě rozvoji vašeho podnikání.

4.  Najděte si stejně smýšlející kamarády

Pro většinu podnikatelských aktivit pro Vás budou v budoucnu jedním z nejdůležitějších prvků právě kontakty. Pokud na něčem pracujete a neděláte z toho tajemství, pak máte velkou šanci, že poznáte nové lidi, kteří se věnují jinému projektu. Nebojte se věnovat čas i projektům ostatních, komentáře od nezasvěcených Vám často přinesou ty nejlepší poznatky.

5.  Hledejte mentora

Zejména na ekonomicky zaměřených školách je běžnou praxí, že přednášejícími jsou lidé, kteří jsou zároveň z oboru a mají znalosti jak akademické, tak praktické. Pokud nejste nejhorší student ve třídě, nebojte se jich zeptat i na věci, které se netýkají výuky – většinou jsou to lidé otevření, kterým v začátcích také někdo pomohl a často mají potřebu tuto zkušenost „oplatit“ dále.

6.  Shánějte finance

Že jsou vysoké školy líhní nových projektů, si samozřejmě uvědomují také velké firmy i státní instituce. Neváhejte se přihlásit do nejrůznějších soutěží a nehleďte na výsledky. Odneste si z každé příležitosti nové kontakty a poznatky. Pokud Váš projekt bude skutečně skvělý, můžete získat jak pomoc finanční, tak know-how partnerů inkubačních výzev.

7.  Plánujte flexibilně

Už na začátku se doporučuje vypracovat průzkum trhu a konkurence a sesbírat zpětnou vazbu od potenciálních zákazníků. Výsledky následně ukážou, jestli je o produkt na trhu vůbec zájem. Právě průzkum ukáže, jestli je zvolený obor ten pravý a často budete muset měnit své původní představy. Nebraňte se tomu a přizpůsobte se.