Častým vánočním dárkem byl loni pes. Kolik nás ale vyjde roční péče?

Častým vánočním dárkem byl vloni pes. Kolik nás ale vyjde roční péče?

K nejčastějším vánočním dárkům se vloni řadila elektronika, oblečení a samozřejmě nábytek. Ale kromě toho se v množství dárků našel také čtyřnohý přítel, který byl většinou dárkem pro drahou polovičku nebo se jednalo o první domácí zvířátko pro děti. Pes však není ten nejlevnější vánoční dárek. Nezáleží na tom, za kolik psa koupíte, ale brát v potaz by se měly náklady, které se se psem pojí. Péče o čtyřnohého psího kamaráda totiž není zrovna levná.  

Než rozebereme částku, kterou zaplatíme za rok za psa, pojďme si zmínit štěně, které bylo historicky nejdražší. Nejdráže se koupilo štěně za 27 milionů korun a zaplatil za něj čínský obchodník. Tato částka je opravdu přes čáru, ale někteří lidé jsou za pejsky schopní utratit i desetitisíce korun. A nejen za psa takto utrácíme, ale utrácíme tisíce i za oblečky pro pejsky, které jsou šité na míru od proslulého návrháře. Ve Spojených státech amerických jsou pejsci tak oblíbení, že jsou zahrnuti i do závěti jejich lidských pánů.  

U nás naštěstí není možné pejskům dopřát to, co v Americe, ale musíme konstatovat, že služby pro psí společníky se v posledních letech opravdu rozšířily. V posledních letech vznikají ve velkém například psí školky a další podobné instituce.  

Počáteční náklady 

Zaměřme se nejdříve na počáteční náklady. Kromě pejska jako takového musíme investovat do povinného očkování u veterináře, které nás vyjde na několik set korun – průměrně se za očkování dá šest stovek. Samozřejmě se se psem pojí také poplatek, a to ze zákona patnáct stovek za rok a za jednoho psa. Můžete se však setkat s menšími hodnotami, každá obec si to stanovuje jinak.  

Samozřejmostí je základní vybavení, a to miska na pití, žrádlo, obojek, vodítko, náhubek, také pelíšek a hračky, abychom neměli oslintaný nábytek. Hračky můžete koupit i za pár stovek, pelíšek obvykle stojí kolem dvou stovek, obojek a vodítko s náhubkem koupíte do pětistovky, cena krmiva se odvíjí na kvalitě a značce, misky lze koupit do tří stovek.  

K počátečním nákladům patří také kosmetika, tedy šampony a kartáče, za něž utratíte kolem pětistovky, přepravka na cesty vyjde i na patnáct stovek. A samozřejmě také pojištění, pokud svého pejska chcete mít pojištěného.  

Podtrženo, sečteno 

Pokud bychom vybrali opravdu jen to nejzákladnější a nejnutnější, co pes k životu potřebuje, tedy poplatky obci, očkování, krmivo a potřebnou kosmetiku bez jednorázových koupí, jako jsou vodítka nebo hračky, každým rokem za pejska utratíme v průměru čtrnáct až patnáct tisíc korun.