Češi litují, že víc nespořili. Peníze najednou chybí

Češi litují, že víc nespořili. Peníze najednou chybí

Když se před několika měsíci začaly zvedat platy, většina lidí to nebrala tak, že má začít šetřit. Zkrátka došlo ke zvýšeným výdajům a mnohé to dokonce dostalo do situace, ve které si musí půjčit, jelikož jejich výdaje zkrátka přesahovaly i nově navýšen příjmy. Jen málokteří si odkládali peníze stranou a nyní toho hořce litují. S příchodem koronaviru se totiž změnilo mnoho věcí, a to i finanční situace u nás. Začalo se hromadně propouštět, mnozí lidé nemohou chodit do práce, protože jejich podniky zavřely. Mnozí Češi z důvodu nedostatečných úspor tak nevědí, co si počít. Litují jen toho, že si zkrátka víc nespořili v době, kdy měli příjem pravidelný.  

Podle posledních průzkumů na tom není velká část české populace nejlíp. Sice někteří mají jistou finanční rezervu, ale většina nemá prakticky žádný finanční polštář, se kterým by si vystačili déle než několik týdnů. Je však třeba si uvědomit, že krize je teprve na začátku a že to po finanční stránce může být špatné i několik dlouhých měsíců.  

Lidé musí žít z úspor 

Jelikož nikdo neví, jak se bude koronavirová situace vyvíjet, lidé musí být připraveni na nejhorší. I odborníci jsou toho názoru, že lidé budou nově žít z úspor. A právě v této situaci se ukáže, jestli lidé mají odložený trojnásobek jejich pravidelných povinných výdajů. To je obecné pravidlo, kterého by se lidé měli držet. Pokud jsou povinné výdaje uspořené alespoň v trojnásobném množství, lidé aktuální krizi přežijí bez sebemenší úhony.  

Bohužel takové množství peněz nemá po ruce každý. Polovina Čechů uvedla, že nemá dostatečně naspořeno pro nastávající krizi, tudíž neví, z čeho budou v následujících měsících žít.  

Pětina si dokonce nevystačí ani na měsíc 

Jak jsme zmínili, aktuální krize je teprve ve svých začátcích. Může se protáhnout i do několika dalších měsíců. Podle průzkumu však nemá asi pětina z nás našetřeno ani tolik, že by vyšly na měsíc. Mnozí si s penězi vystačí na sotva pár dnů nebo týdnů. Do této pětiny lidí patří především jedinci, kteří žijí prakticky z výplaty do výplaty. Jim rezerva chybí a právě oni jsou závislí na pravidelném příjmu.