Češi nemají zájem spořit, proč?

Češi nemají zájem spořit

Spoření by rozhodně měla být věc, na kterou by se nemělo zapomínat. Pokud máte pravidelný příjem, měli byste si z něj pár tisíc vždy odložit, protože pokud to neuděláte, tak se bohužel budete muset potýkat s nepříjemnostmi, kdyby se vám náhodou měsíční příjem z jakéhokoliv důvodu snížil. Přece jenom můžete ze dne na den dostat výpověď, můžete onemocnět nebo si budete muset vzít neplacenou dovolenou a to už znamená, že příjem bude nižší. V tu chvíli by se vám rozhodně peníze odložené stranou hodily, ale Češi si tento fakt bohužel neuvědomují.

Ve spoření byli Češi poměrně dobří. Odkládali si hlavně na stavební a na penzijní fond, ale nyní už jejich zájem o spoření klesá, což je škoda. Mít takovou finanční rezervu není vůbec špatné, protože přece jenom může nastat situace, kdy ztratíte pravidelný příjem nebo kdy se vám cokoliv v domácnosti rozbije. V tom okamžiku si rádi vezmete z těchto úspor, abyste se vyhnuli uskromnění se.

Díky tomu, že si přestáváme spořit, vyplývají na povrch různé průzkumy, které říkají a odhadují, jak dlouho bychom bez příjmu vydrželi. Podle všeho bychom bez práce a bez finančních rezerv vydrželi ani ne měsíc.

Spoření v procentech:

Oproti loňskému roku opravdu polevujeme ve spoření. Spoří si totiž najednou o jedenáct procent méně, než kdy předtím. Podle průzkumů je ale jasné, že pokud si nebudeme dávat peníze stranou, tak bez nich jen každý osmý vydrží déle jak šest měsíců a to jenom díky tomu, že někdy v minulosti si nějaké peníze dával na spořicí účty. Jiní by však nepřežili ani měsíc.

Není důvod nespořit!

Češi si možná myslí, že vlastně není důvod nespořit. Přece jenom je nízká nezaměstnanost a zaměstnavatelé mají zájem o jakoukoliv pracovní sílu, tudíž když byste přišli o práci, lehce si najdete jinou. Jenže už nikdo nepočítá s tím, že vás zaměstnavatel chtít nemusí, že nějakou dobu asi nebudete schopni si jinou práci hledat a podobně. Není tedy důvod vykašlat se na spoření, pokud se vám daří.

Hlavně ve chvíli, kdy se vám daří, byste měli neustále dávat stranou nějaké peníze, které by vám mohly pomoct v těch horších chvílích. Rozhodně pak nebudete litovat každé koruny strabnou, kterou jste si odložili.