Ještě donedávna byli Češi označováni za neplatiče. Banky se proti Čechům rozhodly bojovat, a tak zpřísnily podmínky, které je třeba splnit, pokud si chcete půjčit. Lidé si však až nyní uvědomili, že podmínky byly zpřísněny na základě toho, že neplatili. Najednou jakoby se v lidech něco obrátilo, protože opět začali splácet své dluhy. Platební morálka se najednou zlepšila a nesplácených dluhů začalo ubývat rychlostí blesku.
Ještě na konci loňského roku byl objem dluhů, jež byly ohroženy nesplácením, obrovský. Nyní se však můžeme opět radost. V současné době lidé dluží „pouhých“ 39 miliard korun, což znamená, že objem meziročně klesl o pět miliard korun. To je tedy důkaz, že v Češích se hnulo svědomí a že konečně začali splácet své závazky. Nejvíce se začalo splácet v oblasti bydlení, kde se objem ohroženého dluhu snížil o dvě a půl miliardy korun.
Stále však platí, že dluhy bohužel rostou. Nejvíce se lidé zadlužují kvůli bydlení, jiní se zadlužují kvůli automobilům a po podávání daňového přiznání se lidé zadlužili bohužel i kvůli daním.
Jak je tomu u lidí s krátkodobým dluhem?
Je nutné upozornit na to, že se snížil jenom objem dlouhodobého ohroženého dluhu, tedy dluh související s bydlením nebo s automobily. Co se týče objemu krátkodobého ohroženého dluhu, ten bohužel/bohudík stagnoval.
Špatnou zprávou je, že u krátkodobých ohrožených dluhů přibylo těch, kteří se evidovali jako nespolehliví dlužníci. Těch přibylo ve velkém, číslo se zvýšilo o 820.
Kde žijí dlužníci?
Je velice zajímavé zjistit, v jakých městech v České republice dlužníci žijí. Nejméně nespolehlivých dlužníků žije aktuálně v Praze, kde má ohrožený dluh jen jedno a půl procenta. Nejméně dlužníků je i na Vysočině či ve Zlínském kraji.
Ovšem nejvíce zadlužených lidí žije například v Karlovarském kraji, kde se nachází až pět procent dlužníků, a dále v Ústeckém kraji či v Libereckém kraji.