Zájem o hypotéky překvapivě roste

Zájem o hypotéku

O hypotékách se mluvilo především vloni, kdy se spekulovalo nad tím, jak to bude letos. V minulém roce se všichni domnívali, že o hypotéky nebude zájem z důvodu rychle rostoucích sazeb, které by podle všeho měly letos překonat tři procenta. Tuto domněnku potvrzoval i fakt, že zejména konec loňského roku byl velice chudý, co se týče žádostí o hypotéku. Letošní rok však překvapivě nabral zcela jiné obrátky, což nikdo nečekal. Banky tak zažívají obrovský BOOM a nestíhají schvalovat úvěry a prověřovat žadatele o hypoteční úvěr.

V současné době byla hypotéka skutečně hodně řešené téma. Mohlo za to možná to, že hypotékám rostl a stále roste úrok rychlostí blesku, možná za to mohlo to, že banky se rozhodly zpřísnit podmínky na hypotéku. Ať už se o hypotékách mluvilo hodně z jakéhokoliv důvodu, nyní se o nich bude mluvit ještě více. Právě nyní se totiž o hypotéky zajímá tolik lidí, že to nikdo nečekal.

Mnozí odborníci předpokládali, že o hypotéky letos nikdo nezavadí z důvodu rychle rostoucích hypotečního úroku. Jenže nakonec se ukázalo, že lidé chtějí získat dům či byt co nejdříve, nechtějí čekat na dobu, až se hypoteční úrok zvedne. A tak banky evidují skutečně velké množství žádostí.

Březen byl nejsilnější měsíc

Podle statistik byl březen nejsilnějším měsícem pro hypotéky. Lidé si sjednali hypotéky za neuvěřitelných devatenáct miliard korun, což je oproti předcházejícímu měsíci o tři miliardy více. Konkrétně se schválilo devět tisíc žádostí, což je o patnáct set více než v měsíci únoru.

Jaká je aktuální úroková sazba?

Samozřejmě nemůžeme říct, že by se úroková sazba stala nějak výhodnou. Lidé spíše chtějí využít toho, že je úroková sazba ještě poměrně nízko. Jak jsme zmínili, předpokládá se, že úrokový sazba se letos dostane až nad tři procenta, což by bylo teprve nevýhodné. Co se týče úrokové sazby aktuální, spočívá na 2,46 procentech.

Nejnižší úroková sazba byla na konci roku 2016, kdy dosahovala jenom 1,7 procent.