Jak ušetřit za dopravu

Jak ušetřit za dopravu

Náklady za dopravu mohou být významnou položkou v rámci výdajů z rozpočtů. Pokud každý den dojíždíte do práce, za studiem, zábavou či sportem, pravděpodobně jsou vámi utracené peníze za dopravu v dlouhodobém horizontu velmi vysoké. V následujícím článku si rozebereme několik základních tipů, jak na dopravě ušetřit. 

Hromadná doprava 

V drtivé většině případů platí, že pro každodenní intenzivní cestování je finančně nejvýhodnějším druhem hromadná doprava. Ceny za lístky do autobusů a vlaků obvykle dosahují pouze zlomku cen ve srovnání s cestováním vlastním automobilem. Samozřejmě je nutné se vzdát části komfortu, protože cestování hromadnou dopravou je v mnoha ohledech nepraktické. V optice finančních nákladů se však jedná zcela bez diskuze o nejvhodnější volbu. 

Při využívání hromadné dopravy si pak detailně zjistěte informace ohledně všech možných jízdních tarifů, abyste mohli cestovat s co nejnižší cenou. Různé slevy mohou ušetřit i několik procent z plné ceny jízdného. 

Spolujízda 

Pokud za žádnou cenu nechcete využívat hromadné dopravy, anebo je vaše každodenní trasa špatně pokryta dojížďkou prostředků hromadné dopravy, můžete zkusit využít společnou jízdu autem. Nejjednodušší variantou je samozřejmě využívat sdílené vozidlo s kolegou, který do práce dojíždí ze stejného města jako vy. Variant je ale více a v dnešní době dokonce existují specializované internetové servery, kde je možné spolujízdu nabízet či poptávat. 

Úsporné dopravní prostředky (kolo, motorka, spotřeba auta) 

Poslední variantou, která se jeví pro šetření za dopravu jako velmi vhodná, je využívání úsporných dopravních prostředků. Pokud není váš cíl výrazně vzdálený, můžete použít pro dopravu kolo. V případě delší vzdálenosti může být zase dobrou variantou motocykl, který má obvykle významně nižší spotřebu paliva než auta. Pokud pak chcete za každou cenu využívat automobil, zaměřte se na model, který nabízí přijatelnou spotřebu.