Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti?  

Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti?

Ceny elektrické energie se vyšplhaly do historických výšin. Nevypadá to, že by se v nejbližší době chystaly jakkoli klesat. Proto se zaměřte na řešení, která vám v domácnosti pomohou za energie ušetřit. Jak na to?  

Malé kroky přinášejí hodně muziky 

Asi všichni chápeme, že odpojit všechny spotřebiče od elektrické energie nebude ten správný způsob, který by nám přinesl radost ze života a úsporu zároveň. Spíše se budeme zaměřovat na malé kroky, jejichž součet nám v konečném součtu pomůže.  

Když si svoláte rodinnou radu a domluvíte se na dodržování následujících doporučení, podaří se vám ušetřit za rok až několik desítek tisíc korun. A to se prostě a jednoduše vyplatí! Na čem nejvíce ušetříte?  

Svítíš, svítím, svítíme 

Toto doporučení dodržovali všichni lidé v socialistické minulosti naší země. Bohužel, i dnes se k němu navracíme. V místnosti, kde zrovna nepobýváme, by se za žádnou cenu nemělo svítit. Ano, i v případě, že máme úsporné žárovky. Stále se jedná o spotřebu, která se nám v konečném vyúčtování projeví na našem účtu.  

Režim stand-by 

Režim stand-by na vašem televizním přijímači se zasluhuje o jediný přínos. Kdykoliv přístroj můžete uvést do chodu pomocí dálkového ovladače. Proč ale platit za provoz tohoto světélka, když si dokážete televizi po příchodu do místnosti zapnout zcela sami, přímo na přijímači. Když večer televizi vypínáte, vezměte to poctivě a vypněte i pověstné červené světýlko. A je to! Zase pár stovek v kapse.  

Proklatý počítač 

A nyní skutečná chuťovka. Jste zvyklí nechávat vaši elektroniku přes noc zapnutou? Prodejci elektroniky by vám z rukávu dokázali vyjmenovat několik vážných důsledků této činnosti pro životnost vaší elektroniky. My vám ale přidáme jeden pádný důvod to nedělat – proč házíte své peníze do chřtánu dodavatele elektřiny? Raději přístroj vždy po ukončení jeho používání vypněte.  

Kontrolujte také, zda není váš mrazák pokrytý ledem. I zde se zvyšuje jeho spotřeba.