Jak vybrat hypotéku

Jak vybrat hypotéku

Toužíte po vlastním bydlení a chcete si koupit byt, dům či pozemek? Jen málo lidí má našetřeno celou částku v hodnotě několika miliónů. Pokud i vy patříte mezi většinu, která pro koupi nemovitosti využije hypotéky, budou se vám hodit následující praktické rady, podle čeho se orientovat při výběru nejvhodnějšího finančního produktu.  

Výhodná úroková sazba 

Procento sem a procento tam možná nehraje roli u malých půjček v řádu tisíců korun, ale při splácení několika miliónů se již hraje o každou desetinu. Proto se snažte najít banku, která vám nabídne co možná nejnižší úrokovou sazbu. Na druhou stranu však nezapomeňte zohlednit i případné poplatky, které ve výsledku zvednou cenu za půjčku. Pro optimální a hlavně dostatečně vypovídající porovnání jednotlivých hypotečních úvěrů slouží takzvané RPSN, což je roční procentuální sazba nákladů na úvěr. A je jasné, že čím nižší číslo, tím lépe pro vás, protože přeplatíte méně.  

Podle vaší bonity a situace 

Běžní zaměstnanci s pravidelným dostatečným příjmem a smlouvou na dobu neurčitou většinou nemají problém se sehnáním hypotéky bez ohledu na banku. Oproti tomu specifické podmínky pro výběr vhodného hypotečního úvěru nastávají například u OSVČ či podnikatelů, kde je obtížnější dokazování čistého měsíčního příjmu. I to může být jedním z kritérií pro úspěšný výběr vhodné hypotéky. Pokud si sami netroufáte na obcházení všech bank a zjišťování, jaké máte možnosti, vyplatí se obrátit se na hypotečního specialistu.  

Další praktické výhody 

Při hledání nejlepší hypotéky se počítají i nejrůznější výhody, jako je například možnost předčasného splacení zdarma. Dalším bonusem může být možnost mimořádných splátek, s jejichž pomocí můžete celý dluh také dříve umořit, takže opět něco málo ušetříte na úrocích. Protože banky chtějí lákat nové klienty nabízí také ohodnocení nemovitosti zdarma, odpuštění určitých poplatků a podobně.