Jaké služby se letos prodraží? A u kterých se naopak sníží jejich cena?

Jaké služby se letos prodraží? A u kterých se naopak sníží jejich cena?

Doposud ceny všeho jenom rostly. Jenže s příchodem nového roku se krapet věcí změní. Důvodem je třeba snížení DPH u mnohých potřeb, což výrazně ušetří naši peněženku. Pojďme se na zdražování a také zlevňování podívat z blízka, ať víme, co nás v letošním roce vlastně čeká a co nás nemine. Bude tedy naše peněženka naříkat nebo se bude naopak radovat? 

Podle posledních statistik služby v České republice většinou zdraží, připlatit se má na vodném a stočném, ale to se od letošního května trochu zmírní, jelikož klesne zmiňovaná daň z patnácti na deset procent. Nakonec by to tedy s vodou a stočným nemuselo být tak špatné, jak se o tom dlouhé dny mluví.  

Jelikož se má zmírňovat DPH i u tepla, je třeba také konstatovat, že se v některých městech ušetří i za teplo. Bohužel oproti zlevňování se bude také zdražovat – zdražení se má týkat například poplatků za odpad nebo nájemné v městských bytech. Zvýšit se má v mnohých městech i jízdné v městské hromadné dopravě.  

Jak tomu bude v konkrétních městech? 

Pozastavme se například u Prahy, kam se v posledních letech stěhuje každý druhý člověk. V hlavním městě by měla letos stoupnout cena za vodu, také za svoz odpadu a zvýší se nájemné v některých městských částech, také v obecních bytech. Bohužel s nemovitostmi se také pojí zvyšování daně z obytných nemovitostí.  

Co se však zdražovat nebude, tak je elektřina. I kdyby se tak stalo, obyvatelé to ani nepocítí, jelikož má dojít ke zmiňovanému poklesu DPH. V tomto případě ani nedojde k žádnému zdražení jízdného v pražské městské dopravě.  

V Olomouci tomu však bude jinak. Zde má dojít právě ke zdražení městské hromadné dopravy. V Hradci Králové se naopak zdraží hlavně jízdenky, které se kupují u řidiče, a to o pět korun.  

Svoz odpadu se bude zdražovat prakticky všude 

Již bylo zmíněno, že například v Praze dojde ke zdražení svozu odpadu. K tomu nedojde jenom v hlavním městě, ale prakticky ve všech městech v České republice. Poplatek se zdraží také například v Rakovníku, v Kolíně, ve Zlíně nebo například v Novém Jičíně či v Kladně.