Kde se vzal franchising?

Kde se vzal franchising?

Franšíza Extéria Market a jiné franšízové koncepty jsou v současné době vyhledávané. Jsou totiž synonymem pro podnikání s nižší pravděpodobností neúspěchu, naopak s velkou pravděpodobností úspěchu. Když se však mnozí zajímají o tento způsob vkročení do podnikatelských vod, jen málokdo ví, kde se franchising vlastně vzal. A co vy, víte to? Pokud ne, pojďme na chvíli zabrouzdat do historie.

O první licenci se toho mnoho neví

Historie franšízového podnikání je opředená nejasnostmi. Není například jasné či jisté, kdo komu prodal první licenci k podnikání a kdo tím pádem postavil současnou podobu franchisingu. Nejen jako podnikání, ale jako investici. Když se ale zaměříme na samotné slovo franšíza nebo také „franchise”, řekneme, že pochází z počátku druhého tisíciletí. Už tehdy totiž za poplatek králové udělovali licence k provozování nějaké činnosti. 

Dalo by se říct, že tento způsob podnikání se s námi nese už od středověku. Kupodivu jsme v posledních letech k franšízovému podnikání nepěstovali příliš mnoho sympatií, to se naštěstí otočilo ve chvíli, kdy se v tuzemsku začaly rozpínat i české koncepty, nejen zahraniční firmy.

Jak to bylo s moderním franchisingem?

Jak už bylo zmíněno, mluvíme pravděpodobně o velice starém způsobu, jak podnikat. Za licence či možnost provozovat konkrétní činnost bylo placeno už ve středověku. Když se však zaměříme pouze na moderní franšízové podnikání, řekneme, že historie tohoto způsobu podnikání spadá zhruba k přelomu devatenáctého a dvacátého století. Vůbec první společnost fungující na tento způsob byla představena ve Spojených státech a byla jí firma Winter Sewing Machina Company. Tehdy se zabývala průmyslovým a odbytovým systémem šicích strojů. 

Největšího boomu se tento „nový” koncept dočkal v roce 1995, kdy se podobným způsobem jako výše uvedená společnost začala rozpínat pravděpodobně nejznámější síť rychlého občerstvení nazvaná McDonald’s.