Nesmyslně vysoké jsou provize realitce

provize

Mnoho lidí se začíná stěhovat do jiných měst. Většinou se jedná o mladé páry, které touží zkusit nějaké jiné město, než je právě jejich malá vesnička, v níž žijí třeba dvacet let. Mnohdy se jedná o studenty, kteří jdou ve svém dvacátém věku studovat taktéž do většího města, protože právě v takových městech se přece vyskytují ty nejlepší univerzity. Jenže hledání bytu není zrovna lehké pořízení. Jedná se o dlouhé pátrání, protože většinou nacházíme byty podle našeho vkusu, ale za nepředstavitelně vysoké ceny. Mnohdy chceme najít třeba jen malou garsonku nebo jednopokojový byt (tzv. 1+kk), ale ty jsou nejdražší byty v celé České republice. To se raději vyplatí pronajmout si o tisíc korun dražší, ale za to lepší byt. Prostor, vybavení a lokalita hraje také obrovskou roli. Někteří si s sebou dokonce chtějí vzít domácího mazlíčka či jsou budoucí nájemníci kuřáci – jenže to mnoho pronajímatelů neschvaluje. Proto je hledání opět o něco obtížnější.

Velká většina budoucích nájemníků se však zarazí nad cenami. Někdy jsou ceny naprosto senzační, protože se jedná o ceny s poplatky. Jinde by mohly být poplatky nižší, ale stále se cena vyskytuje v přijatelnější výši. Ovšem častokrát se nám byt zalíbí, už si sjednáme a až na ní se dozvíme, že provize realitní kanceláři činí opravdu obrovskou sumu. Jedná se mnohdy o dvojnásobek jednoho nájmu, což nejste schopni zaplatit, protože už k nájmu máte platit vratnou kauci, což je samozřejmé. Je až nepochopitelné, proč si realitní kanceláře účtují tolik. Proto se není čemu divit, když spousta lidí hledá byt tak dlouho, dokud nenajde svůj vysněný za cenu, která se nijak nenavýší o provizi realitní kanceláři.

Poplatky realitce by se daly akceptovat ve chvíli, kdy by se jednalo o přijatelnou cenu. Bohužel se však čím dál častěji setkáváme s tak vysokými provizemi, které překračují samotná nájem nebo vratné kauce.