Nezaměstnanost klesá, ale stále nejsou lidé

nezamestnanost

Česká republika se letošní rok potýká opravdu s kdečím. Na jedné straně se jedná o opravu bleskový růst inflace, kterou nejspíše zapříčinilo velké zdražování nejen potravin a pohonných hmot, ale také loňské zavedení elektronické evidence tržeb, která zkřížila cestu nejednomu drobnému živnostníkovi, ale také těm větším obchodníkům. Na druhé straně se jedná o nekonečnou problematiku spojenou s pracovní sílou.

Zaměstnanci se čím dál častěji potýkají s hromadou výpovědí na stolech, což znamená, že potřebují hledat nové pracovní síly. Jenže pracovníků není. I když jsme se na začátku roku potýkali s nezaměstnaností konkrétně v pěti celá čtyři procenta, pracovníků zkrátka není. Nemůžou se na trhu najít ti, kteří by se na danou pozici hodili. Ve velké většině se nemohou najít ani možní kandidáti, kteří by jen chtěli nastoupit na danou pozici. Většina nezaměstnaných občanů České republiky nemá zájem nastoupit do zaměstnání. Bohužel.

Nezaměstnanost klesá

Od začátku roku se však nezaměstnanost snižuje, což je velmi dobře. Od ledna se potýkáme s poklesem tři desetiny procenta, což se dá považovat za super úspěch. Bohužel však potřebné pracovní síly stále není. Vyřešila problematika chybějících dělníků a zedníků, protože se konečně počasí umoudřilo a dalo dobré podmínky pro sezonní práce. Bohužel však stále chybí například IT specialisté, kteří ke svému oboru potřebují školu. Mimo jiné chybí také i schopní vedoucí a ředitelé nejrůznějších firem různých oborů. Zaměstnavatelé jsou už zoufalí, protože schopných lidí na trhu stále ubývá a oni nejsou ti, kteří schopné ryby v tak velkém rybníku chytili. Navíc začíná být sháňka po pracovnících v automobilovém průmyslu. Tento průmysl však nepočítá s tím, že svých čtyři tisíce míst zaplní během tohoto roku. Vyřešení pracovních problémů plánují až za čtyři roky.

Schopní obyvatelé Česká možná nejsou dostupní kvůli tomu, že začali přidávat na platech zejména supermarkety a hypermarkety. Lidi láká možnost vyššího platu, a tak se vzdají všech snů a ambicí a jdou s hlavou vztyčenou do víru prodavaček a prodavačů.