Pozor na podvodný útok šířící se Českem. O co se jedná?

Pozor na podvodný útok šířící se Českem. O co se jedná?

Člověk si říká, že podvodné útoky skrze emaily a podobně se dějí jen v Americe, ale i u nás je stále mnoho podvodníků, kteří chtějí vydělávat na hlouposti druhých. Příkladem jsou například podomní prodavači, kteří si vytipují zejména důchodce, kteří žijí v domácnosti sami a jsou tedy snadnou kořistí, kterou mohou přemluvit ke koupit šíleně drahých spotřebičů či jiných rádoby vymožeností. Dalším takovým příkladem jsou hackeři šířící se na internetu a kradoucí hesla zejména z internetového

bankovnictví. Českem se však v nedávné době začal dokonce šířit i e-mail, který žádá o uhrazení faktury, o které jste však nikdy neměli ani ponětí

Češi by se nyní měli mít na pozoru, a to před šířící se fakturou, která je převlečená do podvodného útoku. E-mail s podvodnou fakturou se šíří doslova rychlostí blesku, jedná se však o takzvaný phishingový úrok, kdy v e-mailu je příloha s koncovkou .rar. Pokud ji spustí, malér je na světě.

Faktura opravdu vypadá věrohodně, firma, která je však pod fakturou podepsána, se zatím nevyjadřuje, ale podle všeho případ řeší.

Jak e-mail vypadá?

Abyste útok odhalili, musíte vědět, jak takový e-mail vypadá. Ve zprávě, která vám přijde do e-mailové schránky, je napsáno, že firma C.S CARGO zjistila neuhrazenou pohledávku, a to ve výši 5 581 korun, která měla být splacena do prvního dne loňského prosince. V e-mailu se uvádí, že neuhrazená faktura byla odhalena při loňských kontrolách.

V e-mailu jste také nabádáni k tomu, abyste fakturu co nejdříve uhradili, doslova neprodleně. Také vás tam nabádají, že zdali jste fakturu už uhradili, měli byste sdělit informace týkající se provedené platby.

Zpráva je podepsána zaměstnancem firmy

Zpráva opravdu vypadá věrohodně, je bez gramatických chyb, dokonce je i podepsána zaměstnancem firmy. Podezřelé však na této zprávě může být právě koncovka .rar, která není u faktur běžná, stejně tak jméno firmy, o kterém jste možná nikdy neslyšeli.