Pravidla finančního plánování

Pravidla finančního plánování

Nedrží se vás finance? Nejste jediní. V Česku stále přibývá lidí, kteří neumí se svými financemi hospodařit. Důvod je většinou ten, že si kupují věci bez rozmyslu nezávisle na tom, kolik to stojí. Navíc v současné době obchody lákají nejednoho člověka na slevy, vynikající nabídky, půjčky jsou navíc snadno dostupné a požadované peníze jsou připsány na účtu takřka hned – to vše člověka až nutí k utrácení. Abyste se však nedostali do potíží či do nějaké finanční tísně, poradíme vám, jak své finance udržet na uzdě.

I když se to může zdát na první pohled těžké, není to tak těžké. Stačí, když budete dodržovat pravidla finančního plánování. Při dodržování pravidel se vám nestane, že byste utráceli zbytečně či že byste jednoho dne zůstali úplně bez peněz.

Už máte svou rezervu?

Pravidlo číslo jedna zní: vytvořte si rezervu. Češi mají ten problém, že žijí takzvaně od výplaty k výplatě, jenže to se v mnohých případech nevyplácí. Je nutné mít jistou rezervu, která rozhodně přijde vhod v mnoha situacích. Finanční rezerva se skládá z menších sum, nemusíte vždy odložit několik tisíc korun. Odkládejte postupně, klidně menší částky, které na konci měsíce udělají částku velkou.

Nepřemýšlíte nad hypotékou?

I když se to může zdát jako bláznovství, opravdu se na to ptáme. Dnes je sice těžké získat hypotéku, ostatně pokud se vám to podaří, je lepší splácet své bydlení, než abyste platili obrovské nájmy. Výše nájemného bude dále stoupat, hypotéku je proto dobré vyřešit co nejdříve. Získat hypotéku sice bude těžké, jelikož musíte mít minimálně dvacet procent z ceny nemovitosti nachystaných, ale to je jediná překážka, která vám brání.

Kvalitní pojistka nikdy není na škodu

I když se snažíte neutrácet za zbytečnosti, věřte, že utrácení za vlastní pojistku není na škodu. Kvalitní pojištění vám totiž může v mnoha případech přinést opravdu skvělé peníze, i když si jen zvrtnete kotník.