Sjednáváte si podnikatelskou půjčku? Rady, co udělat před podpisem smlouvy

Sjednáváte si podnikatelskou půjčku? Rady, co udělat před podpisem smlouvy

I podnikatelé si občas potřebují půjčit, o tom není sporu. Potřebují si většinou půjčit třeba na rozjezd vlastního podnikání. Ne každý má miliony v kapse, které může investovat do velkého byznysu, jenž zrovna rozjíždí. Někteří volí jiný způsob financování svého byznysu, a sice hledají spíše sponzora, ale i půjčky jsou jedním z možných řešení. Pokud se rozhodnete vzít si na rozjezd podnikání půjčku, pravděpodobně nesáhnete po osobní půjčce, ale po půjčce podnikatelské.  

Stejně jako u sjednávání klasické osobní půjčky buďte i v případě podnikatelské půjčky ostražití. Banky přistupují naprosto stejným způsobem, mohou někdy jednat neférově nebo vás chtějí zahnat do kouta a dohnat vás posléze k platbě vysokých pokut. Než tedy podepíšete smlouvu, kterou si vezmete podnikatelskou půjčku, je třeba udělat několik věcí.  

Srovnejte si nabídky na trhu 

Stejně jako u osobních půjček, i u podnikatelských půjček se vyplatí srovnávat, srovnávat, srovnávat. Podnikatelské půjčky na trhu nabízí vícero bank, neukvapujte se a nechoďte do spárů první banky, která vám nabídne pomocnou ruku.  

Na internetu dnes najdete pomocníky v podobě internetových srovnávačů, které vám rozhodně pomohou.  

Pročtěte si podmínky 

Opět je to podobné jako u klasických osobních půjček – i v tomto případě byste si měli přečíst podmínky podnikatelské smlouvy. Většina podnikatelů má před vidinami svůj rozjetý byznys a smlouvu si tak pročtou jenom letmo. Později však litují, protože jim jsou naúčtovány zbytečné poplatky nebo třeba jim banka dává různá ultimáta. Čtěte hlavně drobná písmenka. Když něčemu nebudete rozumět, raději se zeptejte, ať se vyvarujete následným nesrovnalostem a nepříjemnostem.  

V souvislosti se čtením podmínek smlouvy se raději zeptejte i na to, jak je to s poplatky. Ujasníte si tak velice důležitou věc a v budoucnu už vás nic nepřekvapí.