Citáty od Tomáše Bati, nejznámějšího obuvníka

Citáty od Tomáše Bati, nejznámějšího obuvníka

O Tomášovi Baťovi vám nemusíme dlouho povídat, každý člověk ví, o koho se jedná. Tomáš Baťa se totiž řadí k nejvýznamnějším a taky nejznámějším obuvníkům, jací kdy na světě žili. Proslavil nejen Zlín, kde působil a kde vytvořil své první boty, ale také celé Česko, protože se se svými unikátními botami dobyl svět. Kromě svých mnoha zajímavých přístupů k podnikání se taky proslavil nejedním citátem, které jsou hodné k vytesání do kamene. Víte, jakými konkrétními citáty se nejznámější český obuvník proslavil? 

Než si zmíníme několik konkrétních citátů, které Tomáš Baťa vypustil z úst, zmíníme si pár informací o něm. Mnozí lidé ho označují za nejvýznamnějšího podnikatele tuzemské historie. Nepodílel se však na tom jen jeho výdělek, ale také přístupy k podnikání, které se využívají dodnes.  

Citáty Tomáše Bati 

  • “Nebojme se konkurence. Konkurent nás nikdy neporazí. Ten je daleko. Ale porazí nás prach v naší výkladní skříni, v regálech, na pultech, v krámě, protože ten je blízko a vyžene nám z obchodu každého slušného zákazníka.” 
  • “Kdo se honí za penězi, ten je nikdy nedohoní. Hleďte si práce, dělejte ji lépe než soused. Peníze vám přiběhnou samy.” 
  • “Dělejme třeba sebenepatrnější věc, ale dělejme ji nejlépe na světě. Udělej nejdokonalejší past na myši a svět si vyšlape cestu k tvým dveřím, povídá Emerson, a moje zkušenosti potvrzují správnost jeho slov.” 
  • “Živnostník, obchodník, podnikatel je tu proto, aby vykonával lidem svou prací určité služby. Úspěch této služby záleží předně na jeho zdraví, přičinlivosti, nadání, vzdělání a zkušenostech. Tedy vlastnostech čistě osobních. Čím lépe se živnostník stará o sebe, čím více se zdokonaluje v těchto žádoucích vlastnostech, tím více lidem může prospěti, tím je úspěšnějším. A poněvadž úspěch v obchodě se měří a jeví v penězích a majetku vůbec, tedy tím je zámožnějším.