Unikající teplo je žroutem vašich peněz. Zjistěte, kudy uniká nejvíce

Unikající teplo je žroutem vašich peněz. Zjistěte, kudy uniká nejvíce

Pokud vaše topení jede na plný výkon a vám je přitom pořád zima, zřejmě bude někde chyba. Nemusí jít pouze o špatný stav vašeho topení, ale také o netěsnící okna či jiné chyby, kterých se běžně ve svých domácnostech dopouštíme, a které nás stojí spoustu peněz. S následujícími tipy se můžete nejen zahřát, ale také ušetřit své peníze.  

Dřevo lépe izoluje 

Věděli jste, že beton je lepším izolátorem tepla, než například beton nebo cihly? To je důvodem, proč lidé, kteří bydlí v dřevostavbách, mohou v zimě ušetřit další peníze. V zimě se v dřevostavbě drží teplo, v létě zase příjemný chlad. Dřevostavby jsou tedy skvělé v každém ročním období, navíc je jejich stavba ekologičtější – už jen tím, že při její stavbě se využije mnohem méně vody. Izolační vlastnosti dřeva jsou až 15 x lepší, než betonu. To znamená, že 11,4 cm tlustou cihlovou zeď dokáže nahradit dřevěná deska tlustá pouhých 2,5 cm! 

Nezakrývejte radiátory 

První velkou chybou, kterou bohužel spousta lidí stále dělá, je to, že radiátory skrývají za nábytek nebo třeba záclony. Myslíte si, že si teplo najde cestu, když je za záclonami? Pravdou je, že bude cirkulovat zejména v prostoru za nimi. Materiály, jako je satén, velur nebo těžké látky tepla příliš nepropustí. To samé platí o nábytku. Část tepla se sice dostane i do místnosti, nicméně nejvíce se ho bude držet v „kapse“ mezi nábytkem a radiátorem. 

Přípustné jsou i výjimky 

V některých případech je vhodné pravidlo vynechat. Například pokud vy nebo vaše děti trpíte suchým kašlem, nachlazení nebo rýmou. Pravdou je, že radiátory vysušují vzduch v místnosti, což ještě zhoršuje problémy s dýcháním. Někdy je proto vhodnou místností vzduch zvlhčit. To můžete udělat například tak, že na radiátor položíte vlhký ručník. Nebo na něj postavíte misku s vodou. To jsou případy, kdy se vám vyplatí radiátory přikrývat i v zimě.