Opět se blíží období, v němž musí velcí podnikatelé i drobní živnostníci podat daňové přiznání. Mnozí podnikatelé tak začínají počítat veškeré své příjmy, jestli náhodou nedosáhly stanoveného limitu pro paušální výdaje, jiní shrabávají všechny faktury, které mohou sloužit jak náklad. Ostatně je skvělé, že se na o daňové přiznání začínáme zajímat už nyní. Alespoň to nenecháme na poslední chvíli a nebude nám tak hrozit nemalá pokuta, která za neodevzdání daňového přiznání hrozí.
Stejně jako každý rok, ani letos se nevyhneme změnám, a to konkrétně změnám v odvodech. Změny se budou od prvního ledna příštího roku týkat zejména zdravotního pojištění a také sociálního pojištění – opět budou ti, co mají živnostenské oprávnění a co si musí svá pojištění platit sami, platit víc. O kolik?
Minimální zálohy se zvedají o několik stovek korun
Bohužel se nejedná o malou částku, o kterou se minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění budou zvedat. Například minimální záloha na sociální pojištění se zvedne o skoro dvě stě korun, a to na 2 388 korun z letošních necelých dvou tisíc a dvou stovek k tomu. Minimální zálohy na zdravotní pojištění se také rapidně zvednou, dokonce se přiblíží k zálohám na sociální pojištění. Minimální zálohy na zdravotní pojištění se zvednou o skoro dvě stě korun na 2 208 korun z původních necelých 2 100 korun.
Budou změny pro někoho výhodné?
I když se zdají být aktuální změny nevýhodné takřka pro všechny, opak je pravdou. Změny budou výhodné pro ty, kteří mají podnikání jen jako vedlejší činnost. Sociální pojištění se totiž platit nemusí, pokud hrubý zisk nedosáhne stanoveného limitu. Ten byl letos stanoven na skoro dvaasedmdesát tisíc, ostatně nyní se zvedl, a to o více jak šest tisíc korun. Aktuální limit je 78 476 korun.
Zdravotní pojištění se však platit musí, lidé, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost, tak musí být na pozoru a nesmí zapomínat na platbu povinných záloh.