Byty se začínají pronajímat krátkodobě a lidé nemají, kde bydlet

Byty se začínají pronajímat krátkodobě

Současná situace na trhu s nemovitostmi je bohužel k pláči, nikoli k smíchu. Nedostatek bytů k pronájmu začíná sužovat mnohé z nás. Ceny nájmů rostou nahoru, jelikož majitelé bytů moc dobře vědí, že lidé mají málo možností. Většina bytů se začíná pronajímat krátkodobě, zejména přes aplikaci Airbnb, které se však mají přistřihnout křidýlka.

Krátkodobé pronájmy jsou v současné době pro majitele bytů mnohem atraktivnější než pronájmy dlouhodobé. Stojí za tím větší výnos, který je obrovským lákadlem pro každého majitele bytu. Bohužel díky tomu, že jsou pronajímány byty krátkodobě, nejsou byty, které by byly pronajímány dlouhodobě. Lidé se však shání po dlouhodobém pronájmu, nikoli po tom krátkodobém. Nemají zájem o to, aby se co chvilka stěhovali z místa na místo. Chtějí minimálně rok žít v bytě, který si mohou zařídit podle svého.

I když není výnosnost krátkodobého pronájmu oproti dlouhodobému pronájmu nijak vysoká, jedná se o zhruba deset procent, jsou to peníze navíc, po kterých majitelé bytů touží.

Ceny nájmů rostou, je to však jen bublina na trhu

Díky aktuální neustále se zvyšující popularitě aplikace Airbnb jsou sice atraktivnější krátkodobé pronájmy, které dovolují majitelům bytů, kde jsou možné pronájmy dlouhodobé, zvýšit nájmy, ovšem až se zavede přihláška, která krapet přistřihne křidýlka aplikaci Airbnb, najednou bude dlouhodobých pronájmů přibývat a společně s tím budou klesat ceny na trhu.

Mnozí odborníci se shodují v tom, že se jedná jen o bublinu na trhu, která zanedlouho praskne. Jak dlouhá doba to však bude, to bohužel nikdo netuší.

Proč majitelé bytů upřednostňují krátkodobé pronájmy?

Jak jsme zmínili, hlavním důvodem je zejména vyšší výnosnost. Mnozí majitelé bytů totiž potřebují příjem z pronájmu na udržení vlastního bydlení, tudíž se jim pár tisíc navíc rozhodně hodí.