Češi jsou druzí v EU – v čem?

Češi jsou druzí v EU

České ekonomice se nyní poměrně daří. Nezaměstnanost je na bodě mrazu – je nízká i v porovnání s celou Evropskou unií. Zaměstnanost je tedy zase na poměrně vysoké úrovni. Co se týče dalších skvělých úspěchů, tak například koruna posílila opět vůči euru. Už se číslo zastavilo na pětadvaceti korunách. Pokud bychom měli porovnávat Českou republiku s Evropskou unií ještě v nějakých oblastech, tak bychom se mohli zajímat i o závazky, které splácíme. Jsme v tomto splácení totiž druzí.

Ještě donedávna se říkalo, že Češi si sice půjčují, ale že už nesplácejí. Právě proto se Česká národní banka rozhodla zpřísnit podmínky, které se pojí s žádostí o hypoteční úvěr. Jenže opak byl pravdou – Češi opravdu splácejí naprosto fantasticky. Jen jedna země v Evropské unii splácí rychleji a zodpovědněji, a tou je Německo.

V Německu jsou ale už dlouho době minimální problémy spojené se splácením závazků hypoték, spotřebitelských úvěrů či s placením klasických měsíčních poplatků, jako jsou poplatky za vodu nebo za energii.

Že by historicky nejnižší míra potíží se splácením úvěrů?

Podle aktuálních informací má Česká republika opravdu historicky nejnižší míru potíží, které se pojí se splácením hypoték a dalších úvěrů či klasických poplatků. Češi si však polepšují v dlouhodobém měřítku. Během deseti let si v žebříčku Češi opravdu polepšili. V roce 2007 spláceli nejhůře a rovnali se například Estoncům nebo Dánům.

Kdo splácí ještě bez problémů?

Po Německu a Česku nemá s problémem splácet své závazky ani Lucembursko nebo Belgie či Francie, Švýcarsko. Mezi nejproblematičtější země, tedy co se týče splácení svých úvěrů, se řadí Řecko nebo Kypr či Rumunsko.

Informace, které pojednávají o úvěrech a o splácení, se berou nejen z registrů klientských informací, které jsou vzaty z oblasti financí, ale taky z telekomunikačních služeb či z oblasti energií.