Žijeme v době internetu. Není se čemu divit, když internet dneska opravdu hojně využíváme. Jedná se o skvělý způsob, jak si během rychlosti blesku objednat například nábytek nebo třeba oblečení či dokonce potraviny (objednávání potravin se stalo hlavně v poslední době opravdu velice oblíbené, protože to znamená, že nemusíme stát dlouhé fronty u pokladen). Jenže někdy se může stát, že nám zboží z obchodu dojde ve špatném stavu. Může se stát, že bude poškozené po vzhledové stránce, ale u mobilních telefonů to může být i poškozeno zevnitř. Otázkou ale zní: můžeme takové zboží vrátit pokaždé?
Většinou se na každý výrobek vztahuje určitá lhůta, nejčastěji třicet dní, kdy můžeme výrobek či jakékoliv zboží vrátit do obchodu, z něhož jsme výrobek kupovali. Většinou jsme taky zvyklí na 14tidenní lhůtu, kdy můžeme od smlouvy, kterou máme s dodavatelem, odstoupit. Bohužel toto neplatí vždycky. I zde existují výjimky, o kterých málokdo ví.
Co nemůžeme vrátit?
Samozřejmě techniku, pokud je neponičená a pokud ji vrátíme v předepsané době, můžeme vrátit. To však neplatí u rozbalených věcí nebo u poškozených věcí, jejichž poškození jsme jakýmkoliv způsobem udělali my sami.
Jestliže nakupujeme přes e-shop, u většiny se nedá vrátit následující: lístky na koncert, rodinná fotokniha, záclony či cokoliv, co je ušité na míru. Taky nelze vrátit hygienické potřeby ani spodní prádlo, pokud byste si z internetu spodní prádlo kupovali. Nelze vrátit ani to, co bylo v zataveném obalu a už byl tento obal otevřen – kontrola měla proběhnout před otevřením (to, že zkontrolovat zboží skrz obal nešlo, už bohužel nikoho nezajímá).
Proč se zboží nemůže vrátit?
Je to stejné jako se zubní kartáček nebo třeba s dioptrickými brýlemi, které jsou vyrobené na předpis. Jedná se o věci, které jsou už dál neprodejné. Zboží tedy rozhodně nelze vrátit, i kdybychom se měli stavět na hlavu.
To samé platí i s rozbalenými, původně zatavenými obaly. Pokud už jsou jednoho dne otevřeny, nemůžete je opět vrátit, protože prodejce už by je zkrátka neprodal.