Chcete si koupit vlastní bydlení? Seznamte s hypotečním úvěrem

Chcete si koupit vlastní bydlení? Seznamte s hypotečním úvěrem

Mít vlastní bydlení – to je sen nejednoho Čecha. Bohužel díky nedávnému zpřísňování a zdražování hypoték se sen stal pro mnohé z nás něčím nereálným. Lidé nemají dvacet procent z ceny už tak předražených nemovitostí na svých účtech, nemohou je poskytnout bance výměnou za poskytnutí zbylých osmdesáti procent. Je to zkrátka začarovaný kruh. Pokud se nevyhraje v loterii, mnozí nemají šanci bydlení získat.  

Pokud jste se přesto rozhodli o hypotéku zažádat, protože se snu o vlastním bydlení nechcete vzdát, nabízí se otázka, co je to hypoteční úvěr. S tímto pojmem se pojďme seznámit.  

Hypoteční účelový úvěr 

Hypoteční úvěry jsou úvěry určené na bydlení. Dělí se na účelové a neúčelové. Dále lze rozdělit hypoteční úvěr na anuitní, progresivní a také degresivní. To je dělení podle způsobu splácení. Anuitní hypoteční úvěr je ten, kdy klient po celou dobu trvání hypotečního úvěru splácí splátky ve stejné výši každý měsíc. Progresivní hypoteční úvěr je ten, při kterém klient z počátku splácí bance méně, ale posléze se měsíční splátky navyšují. A co se týče degresivních hypotečních úvěrů, zde platí, že klient platí z počátku vyšší měsíční splátku, která se mu však s plynoucími léty snižuje.  

Hypoteční úvěry se schvalují za záměrem 

Koupit si například vlastní nemovitost nebo novou nemovitost vystavět. Také se hypoteční úvěry schvalují z důvodu rekonstrukce, opravy nebo modernizace nemovitosti. Důvodem může být také splacení úvěru nebo půjčky, která byla v minulosti použita jako investice do nemovitosti. A samozřejmě se hypoteční úvěry mohou poskytnout pro získání vlastnického podílu na nemovitost.  

Co bývá objektem hypotečního úvěru? 

Objektem hypotečního úvěru bývá například stavební pozemek nebo nemovitost, která slouží k bydlení. Také bývá předmětem hypotečního úvěru bytový dům, nemovitost sloužící k individuální rekreace nebo případně podnikatelské objekty.