Na důchod si poctivě spoříme – kdo ale spoří nejvíce?

Na důchod si poctivě spoříme

Bez peněz by se nám v současné době žilo skutečně doslova mizerně. Je tedy nutné mít nějaké zaměstnání, které vás udrží nad vodou. Mnoho lidí se už nyní těší na důchod, protože mnoho lidí nesnáší svou práci a nejradši by z ní odešli, ale říkají si, že „už to nějak doklepou“. Někteří z nás však nosí růžové brýle a myslí si, že to s tím důchodem bude opravdu dobré v budoucnosti, ale bohužel nebude. Nemůžeme počítat s tím, že se důchod během následujících několika let zvedne k obrovským sumám peněz, když se každým rokem zvedá o pár stovek. Většina z nás si naštěstí tento fakt uvědomuje, proto začíná spořit. Kdo z nás spoří nejvíce?

Stáří je bohužel součást našeho života. Je třeba se na tuto etapu života představit, abychom se měli dobře, abychom si na stará kolena nemuseli půjčovat, abychom se nemuseli nijak omezovat. Je skvělé, že si čím dál více lidí šetří na tuto fázi našich životů. Vyplývá to z analýzy, které byla před nedávnem provedena.

Jaké byly výsledky analýzy?

V současné době si šetří valná hromada Čechů. Nejvíce si šetří ti, kterým je mezi čtyřiceti až padesáti let. Z této skupiny si spoří zhruba dvě třetiny lidí. Pokud bychom měli procentuálně vyjádřit procento čtyřicátníků, kteří si spoří na důchod, je to necelých šedesát procent.

Je chvályhodné, že si dokonce šetří i mladí lidé, a to ve věku od dvaceti do třiceti let. Z nich si šetří každý druhý.

Jaký je nyní průměrný důchod?

Nemůžeme se tomu divit, že si už v tak brzkém věku šetříme, vždyť aktuálně je důchod necelých dvanáct tisíc korun (konkrétně 11 828 korun). Kdybychom měli být přesní, pánové mají důchod ve výšce 13 056 korun, ženy 10 738 korun.

Částka tedy není zrovna dech beroucí. Jistě, důchod se rok co rok zvedá, ale skutečně jen o pár stovek. Nemůžeme počítat s tím, že náš důchod bude o velikost průměrného platu.