Firmy hlásí nedostatek zaměstnanců, volných pracovních míst i nadále přibývá!

nezamestnanost klesa

Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 5,4 z dubnových 5,7 % a pravděpodobně bude klesat i v dalších měsících. Podle odborníků by mohla v následujících měsících padnout i 5% úroveň. V Čr je aktuálně nejnižší nezaměstnanost ze všech zemí EU, což bude mít nepříznivý dopad na majitelé firem, které nemohou sehnat kvalifikované zaměstnance.

V dalším čtvrtletí plánují podniky příjimat, jak v soukromém, tak i veřejném sektoru další zaměstnance. Navyšovat počty zaměstnanců se chystá zhruba devět procent firem, naopak propouštět se chystají jen tři procenta. Situace je o to dramatičtější, že řada firem již kvůli nedostatku lidí odmítá zakázky. Mezi malými a středními firmami je to až 30 % z nich. Některé velké průmyslové podniky přicházejí ročně o stamiliony korun. Část z nich dokonce zvažuje přesun výroby do zahraničí, jde zhruba o jedno procento.

Letní nezaměstnanost

V létě se dokonce očekává, že bychom mohli prolomit magickou hranici pěti procent nezaměstnanosti. Prožíváme velmi příznivé období české ekonomiky a co víc, lidé nejenže práci mají, ale ještě se k tomu přidal i růst platů a velké množství volných pracovních příležitostí. O jedno volné pracovní místo se uchází v průměru tři nezaměstnaní. Výrazné zlepšení na českém trhu práce se navíc týká v podstatě všech regionů. Nejnižší nezaměstnanost v zemi vykazovaly ke konci května okresy Rychnov nad Kněžnou, Praha-východ, Benešov a Jičín, kde se míra nezaměstnanosti pohybovala pod třemi procenty. Naopak nejhorší situace z hlediska nezaměstnanosti panovala v květnu na Mostecku, kde bylo bez práce 11,3 procenta lidí, a dále na Karvinsku a v okrese Ústí nad Labem. Bez nástupu tradičních sezónních prací by míra nezaměstnanosti stagnovala tak, jako v dubnu. Doufejme, že tato doba vydrží co nejdéle.