Hlídejte si RPSN, pokud žádáte o půjčku. Radí odborníci

Hlídejte si RPSN, pokud žádáte o půjčku. Radí odborníci

Dostali jste se do situace, ve které si potřebujete půjčit? Půjčky dnes nejsou nic neobvyklého, lidé si půjčují prakticky na cokoli. Pravdou ale je, že zatímco někteří předtím, než do půjčky jdou, uvažují, jiní jdou do půjček naprosto bezmyšlenkovitě a bezhlavě. Jenže to má pak negativní následky. Většinou podepíšou smlouvu, která je plná zádrhelů a vezmou si úvěr, který má příliš vysoké úroky. Odborníci proto apelují na žadatele o půjčky, aby si o půjčkách nejdříve něco zjistili, než se do nich po hlavě nahrnou. Zejména doporučují sledovat hodnotu RPSN.  

Při výběru půjček hraje roli několik kritérií 

Výběr půjček není jenom o výši úroků, ale je to také o době splácení nebo o poplatcích, které se vztahují na žadatele, pakliže nesplácí. Kromě jiného se klade důraz i na hodnotu RPSN, bohužel tuto hodnotu řada žadatelů o půjčku naprosto ignoruje. A to je samozřejmě špatně.  

Hodnota RPSN vám dá reálný pohled na daný úvěr a na to, jak to v případě výběru dané půjčky bude vypadat. Hodnota RPSN nerovná se výše úroků, tak pozor na to.  

Hodnotu RPSN hlídejte v případě úvěrů, u kreditních karet se informujte o bezúročném období 

Jak již bylo zmíněno, hodnota RPSN je to, co byste měli v případě úvěrů sledovat. Jenže je zároveň pravdou, že hodnotu RPSN nelze sledovat v každém případě. Pakliže žádáte o hypotéku nebo o mikropůjčku, pak ano – RPSN je to, co vás bude zajímat před podepsáním úvěru. Jen tak zjistíte, jestli je půjčka skutečně tak levná a výhodná, jak se na první pohled zdá být.  

Pokud však uvažujte nad kreditními kartami, u nichž je možné jít do mínusu, v takovém případě vás bude zajímat jiná informace, a sice bezúročné období. Obvykle je bezúročné období stanoveno na pětačtyřicet až pětapadesát dní, ale je to velice individuální a odvíjí se to od konkrétních společností nabízejících kreditní karty.  

Závěrem ještě na vysvětlení – co je to bezúročné období? Jedná se o období, během kterého neplatíte úroky. Pakliže v tomto období peníze vrátíte, žádné úroky se vám nebudou přičítat.