Jak se vyvarovat workoholismu

Jak se vyvarovat workoholismu

Workoholismus není problém, který by nám dnes nebyl cizí. Jedná se o velmi častý problém nejen ambiciózních jedinců, ale také těch, kteří pracují s lidmi. Jen málokdo si však uvědomuje, že workoholismus je nemoc jako každá jiná, proto bychom k ní takto měli i přistupovat. Je velice důležité si ji včas uvědomit a co nejdříve s ní začít bojovat. Léčba workoholismu je běh na dlouhou trať, proto je daleko lepší se nemoci snažit předcházet. Pakliže máte pocit, že trávíte ve svém zaměstnání stále více času a že zanedbáváte kvůli práci svou rodinu nebo koníčky, je načase do svého života zakomponovat několik věcí, díky kterým nepropadnete zmiňované chorobě.  

Odborníci sestavili seznam činností, které mohou sloužit jako prevence workoholismu. Osvojte si alespoň hrstku z oněch činností a s úspěchem se budete workoholismu vyhýbat 

Činnosti, díky kterým se vyvarujete workoholismu 

  • Dopřejte si chvilky lenošení. Není trestné nebo není hřích si na pár hodin nebo minut odpočinout, dát nohy nahoru a nic nedělat. Zbytečně se nezahlcujte, vaše tělo si řekne, kdy je třeba zpomalit, tak ho poslechněte.  
  • Dopřávejte si pravidelnou dovolenou, a to alespoň párkrát ročně. Jeďte někam na výlet, klidně in a prodloužený víkend, případně si udělejte během roku alespoň čtrnáctidenní dovolenou během léta.  
  • Pečujte o své vztahy a nacházejte si čas na svou rodinu a přátele. Workoholismus vztahy ničí, musíte se starat o to, aby byly natolik pevné, až by byly nezničitelné.  
  • Pečujte však i o sebe, nejen o vztahy. Pokud si najdete chvilku sami na sebe, nepropadáte workoholismu. Když na sebe začnete kašlat a práce se stane vaší prioritou, pak je to špatně.  
  • Žijte v rovnováze. Máte pocit, že dlouhé hodiny sedíte zavření doma? Pak byste měli jít alespoň na chvíli ven na vzduch. Choďte na procházky i na výlety. Snažte se vyhýbat se fyzické nečinnosti.