Hodinové mzdy se zvyšují, na brigády však nikdo nechce

Zvýšení hodinové mzdy

Jistě jste slyšeli o tom, že se Česká republika potýká se zaměstnaneckou krizí. To znamená, že nelze obsadit volné pracovní pozice, což je pro firmy velký problém. Najednou nevědí, co mají dělat. Zaměstnanců není, jejich plynulý chod firmy je bohužel ohrožen. Mnozí zaměstnavatelé tak sází na letní brigády, které se zanedlouho stanou žhavým tématem. I když mnozí zaměstnavatelé započali sezonu brigád už v dubnu, s návalem pracovníků se počítá až nyní. Přece jenom končí školní rok, což znamená, že o brigády bude zájem. Tedy doufejme.

Firmy se nyní potýkají s tak velkým nedostatkem pracovních sil, že jsou ochotni přistoupit k radikálním krokům, jako je například vysoká mzda nebo výjimečné benefity, o kterých jsme si dříve mohli nechat jenom zdát. Vysoké odměny se nabízí i brigádníkům, kteří pro zaměstnavatele představují spásu. Mnohé firmy potřebují nasbírat co nejvíce brigádníků, aby získali čas na přemýšlení. Budou mít zhruba dva měsíce na to, aby vymysleli, jak se porvou se zaměstnaneckou krizí a kým po létě obsadí volné pracovní pozice.

Zatím se směřuje k robotizaci, která by však mnohá pracovní místa vzala stávajícím zaměstnancům. Na druhou stranu by vznikly nové pozice, které by však nemohl vykonávat každý.

Kolik si letošní brigádníci mohou vydělat?

Pro mnohé brigádníky je rozhodující, kolik si v práci mohou vydělat. Podle aktuálních průzkumů lze říct, že brigádníci si letos budou moct vydělat až 150 korun za hodinu, což se rovná platu stávajícího zaměstnance firmy, který je ve firmě zaměstnán na hlavní pracovní poměr.

Samozřejmě 150 korun za hodinu se neplatí ve všech regionech, ale především v hlavním městě Praze. V ostatních regionech se mzda pohybuje kolem 120-140 korun za hodinu, nejméně se však platí ve Zlínském kraji, kde brigádníci dosáhnou jenom zřídkakdy na 110 korun za hodinu.

Jaké brigády jsou letos žádané?

Nejvíce brigádníků se hledá do manuálních oborů. Bohužel to jsou brigády, do nichž se nikdo moc nežene. Brigádníci raději upřednostňují práci z domova nebo případně práci u počítače, využívají také takové brigády, které mohou sloužit jako praxe do dalšího školního roku.