Jak na bezpečné pracoviště bez zbytečných pracovních úrazů

Jak na bezpečné pracoviště bez zbytečných pracovních úrazů

Pracovní úrazy jsou noční můrou každého zaměstnavatele. Aby se jim předcházelo, je důležité dodržovat zásady spojené s bezpečností práce. Kupříkladu je zapotřebí pracovníky školit o možných rizicích a také je nutné jim poskytnout ochranné pracovní prostředky, které musí pracovníci využívat a používat. Pokud chcete ze svého pracoviště udělat místo, kde nebude docházet prakticky k žádným zbytečným pracovním úrazům, máme pro vás několik tipů, jak z něj udělat skutečně bezpečné místo pro práci. 

Pracoviště musí být vždy uklizené

Aby nedocházelo ke zbytečným pracovním úrazům, je dobré mít uklizené pracoviště. To ostatně radí i firma Extéria, která je předním poskytovatelem poradenství v oblasti BOZP a PO nejen u nás ale také na Slovensku (dočtete se o ní v mnoha referencích na internetu). Pokud budete zavádět nové technologie nebo postupy ve firmě, měli byste mít prostředí uklizené, čímž eliminujete možnost pořezání nebo možnost tupých nárazů. 

Dejte na regály zábrany

V podnicích velice často dochází k jedné věci, a sice k pádům předmětů z polic a regálů. Tomu ostatně nasvědčují i mnohé studie a průzkumy. Ptáte se, jak takto způsobeným pracovním úrazům předcházet? Měli byste na police a regály přidat zábrany. Tím snížíte riziko pracovních úrazů, jež by vznikly tím, že by na pracovníka “něco spadlo”. 

Myslíte na PO?

Kromě BOZP byste měli dodržovat také povinnosti stanovené požární ochranou. Požáry jsou velice časté, většinou za nimi stojí lidská nedbalost a nezodpovědnost. Způsobeny jsou kupříkladu tím, že jsou hořlavé látky poblíž ohně nebo že se hořlavé materiály neskladují za správných podmínek či za dodržování podmínek. 

Skladujte materiály správně

To nás vede k dalšímu bodu – ke špatnému skladování materiálů. Zaměstnavatelé velice často nevědí, jak mají skladovat používané materiály. Velmi často je skladují špatně a nevhodně, což nakonec vede k pracovnímu úrazu.