Vánoční dárky letos podraží. Může za to slabá koruna

Vánoční dárky letos podraží. Může za to slabá koruna

Pokud jste zatím nezačali s nakupováním vánočních dárků, měli byste se do toho pustit. Druhá vlna panujícího koronaviru totiž smetla kurz koruny a koruna tím pádem opět zeslábla. To se projeví velice negativně právě na cenách vánočních dárků, jejichž hodnota půjde blesku rychle nahoru. Stejně tak půjdou nahoru i ceny paliv, proto si natankujte do zásoby.  

Jestliže sledujete dění týkající se koronaviru, pak jste jistě zaznamenali také to, že česká koruna v posledních měsících významně kolísá. Bohužel se nemůže “vyhrabat” ze svého poklesu a stále je velice slabá. To se projevuje na zvýšených cenách potravin (hlavně ovoce a zeleniny) a v následujících měsících se oslabená koruna bude ještě negativně projevovat na cenách prakticky všeho – hlavně tedy zmiňovaných vánočních dárků a paliv.  

Koruna slábne vůči euru i americkému dolaru 

Podle posledních informací koruna slábne jak vůči oslabenému euru, tak vůči americkému dolaru. Cena koruny za jedno euro se vyšplhala přes hranici sedmadvaceti korun, za jeden dolar nyní zaplatíte přes třiadvacet korun.  

Jak ale bylo zmíněno, jiný důvod, než aktuální pandemii nehledejte. Aktuální koronavirová pandemie skutečně může za aktuální vývoj české měny. Druhá vlna je z ekonomického hlediska nyní daleko výraznější a horší než první vlna, se kterou jsme se potýkali na jaře. Přece jenom Česká republika patří v současné době k nejvíce zasaženým zemím v celé Evropě, ne-li na celém světě.  

Koronavirus trápí celou evropskou unii 

Je však třeba konstatovat, že aktuální typ koronaviru trápí kompletně celou evropskou unii, nikoli tedy jenom Českou republiku. Stále jsou přírůstky v celé řadě zemí vysoké a stále to nevypadá, že by byla epidemie na ústupu.  

Nyní je otázkou, jaký konečný dopad bude mít epidemie na nejen českou, ale celoevropskou ekonomiku. Ze způsobené krize se se vší pravděpodobností ještě dlouho nedostaneme.