Nutit se k vydělávání, nebo chtít?

prace nutit

V dnešní době je tohle v celku klíčová a zásadní otázka. Proč? Protože někteří lidé, kteří právě dokončili školu, zkrátka potřebují práci, aby se uživili.

Kde je problém?

Praxe

Věčné dilema typu: „Hledáme zaměstnance do svého týmu s praxí!“. Kde by ti lidé měli vzít praxi, když právě vyšli školu? Ano, pokud vám nikdy nikdo hned po škole nedá příležitost se zapracovat, tak tu praxi nikdy nezískáte. Chceme praxi, chceme praxi – tak poraďte, kde ji absolventi mají vzít, když ji po nich každý vyžaduje.

Obor

Spousta absolventů studují obor, který v dnešní době nemá uplatnění, nebo se během studia něco stane (nějaký zdravotní problém) a zamezí vám to k výkonu práce. Pak zjistíte, že máte školu se zaměřením, které vám není nic platné.

Peníze

Finance ať chceme nebo nechceme, začínají hrát čím dál tím větší roli při výběru povolání. Při zjištění, že taková kosmetička podlahových krytin – neboli uklízečka, bere mnohem větší plat než ostraha administrativních budov, si to člověk promyslí. Pak i i vystudovaná škola v bezpečnostně právním oboru jde stranou a bohužel jdou lidé raději uklízet, jen aby se uživili.

Motivace

Je to opravdu tak. Absolventi jsou málo motivování dále rozvíjet svůj vystudovaný obor v praxi. Mnohdy zkrátka máte vystudovaného ekonoma, který dělá něco úplně jiného. Motivace by měla být tím nejdůležitějším. Například platové ohodnocení, benefity, odborná praxe, školení, rozvíjení se, získání certifikátu, kariérní růst. Cokoli pomůže lidem se rozhodnout pracovat právě v daném oboru.

Je lepší se nutit?

Nemělo by to tak být. Člověk by měl dělat to, co ho baví, protože prací stráví zbytek svého života. A proč si otrávit hned první pracovní den?

Jestliže danému člověku nezbyde nic jiného než vzít práci, která se mu naskytla kvůli financím – je dobré ji vzít, zapracovat se, získat praxi, porozhlédnout se, nasbírat kontakty a popřemýšlet do budoucna. I v současném zaměstnání přeci můžete přemýšlet o dalších možnostech, které se vám naskýtají.

A až se trošičku „otrkáte“ zjistíte, že za pár let můžete dělat svou vysněnou práci. Mezitím se můžete vzdělávat ve vašem vysněném oboru pomocí online světa, kurzů, školení a to i při vašem současném zaměstnání.

Aneb – všechno zlé, je pro něco dobré. Stačí myslet pozitivně a přemýšlet dopředu.