Hypotéka je dnes velké téma a nelze se tomu divit. Žadatelů o tento úvěr na bydlení je víc než dost, nabídka na trhu s nemovitostmi rapidně klesá a lidé z domněnky toho, že na ně rodinný domeček nebo bytová jednotka už nezbyde, kupují, kupují a kupují. A posléze se ptají na jedno, jak hypotéku refinancovat?
Refinancování hypotéky má stejný postup, ať už k tomuto kroku dochází kdykoliv (na konci fixace nebo v rámci fixačního období). Co je však jiné, tak je postup u jednotlivých bank. Dnes spolu právě bankovní společnosti vedou nelítostné boje a snaží se přetáhnout klienty na svou stranu. Ať už se pro refinancování rozhodnete nebo nikoliv, je dobré vědět, co všechno je nutné mít u sebe.
Banka při refinancování vyžaduje několik dokladů
Rozhodli jste se refinancovat úvěr na bydlení? Pak budete potřebovat několik dokumentů, a to předně potvrzení o výši příjmů a také výpis z bankovního registru a nebankovních registrů klientských informací. Odhad ceny nemovitosti je další z potřebných dokumentů, dále pak vyčíslení nesplacené části hypotéky či potvrzení banky o tom, že po splacení úvěru se banka nemovitosti vzdává.
A vedle toho jsou zapotřebí i platební údaje k mimořádné splátce, ke které v rámci refinancování dojde.
Zjednodušené refinancování nenabízí všechny banky
Kromě klasického refinancování banky nabízí i takzvané zjednodušené refinancování. Tedy, tuto možnost nenabízí ještě ani zdaleka všechny bankovní instituce. Pokud však některá banka toto nabízí, od konkurence se liší hlavně podmínkami použití. Kdy je tedy takzvané zjednodušené refinancování možné?
Kupříkladu pokud žadatel o úvěr splácí půjčku řádně a zavčasu. Může na to mít nárok i v případě, že je účelem refinancování nebo že žadatel o úvěr měl odhad nemovitosti ihned a nebyl starší pěti až sedmi let.