Vštěpovat zásady finanční gramotnosti by měl každý rodič do hlavy svého dítěte. Zatímco někdo k tomuto úkolu přistupuje s šetrností na mysli, jiný se nebojí dítěti vštěpit to, že i oni se mohou stát bohatými, pokud si za svými cíli půjdou hrdě a vytrvale vpřed. Pojďme se spíše přiklonit ke druhé skupině a prozradit si několik konkrétních zásad, které bychom měli dětem do hlav vštěpit co nejdříve, aby byla jejich budoucnost opravdu světlá.
Utrácejte s rozumem
Utrácení je největší zkáza bohatého života. Pokud se rozhodneme utrácet, měli bychom své úspory míjet s rozumem. Nenechte se nikdy vtáhnout svou touhou nebo potřebou, pořádně si promyslete, co chcete koupit a proč. Opravdu to potřebujete?
Bohatí velice často své děti upozorňují na jedno, a sice velké výdaje vás mohou zničit. Samozřejmě to neznamená, že by člověk neměl utrácet, jen se člověk musí ujistit, že neutratí příliš mnoho.
Zaměřte se na svůj příjem
Spíše než na výdaje se zaměřte na příjem. Najděte si rychlý způsob, jak generovat zisky. Ovšem neupínejte se pouze na peníze, tím si je spíše budete od sebe odrážet. Slaďte své zájmy s talentem, vyřešte s jejich pomocí problémy a pracujte na jejich řešení. To je ta správná cesta k úspěchu.
Cesta je cíl, a to platí i ve světě byznysu. Když člověk najde to, co ho baví, peníze se dostaví. A to už jako pomyslný bonus navíc, který navíc může prospět okolí.
Bohatství vytváří svobodu
Učit dítě tomu, že peníze nejsou zdrojem štěstí nebo že i bez peněz to jde, je opravdu špatný životní přístup. Platí totiž, že bohatství vytváří svobodu. Ano, být bohatý člověka neudělá šťastným, ale věci či to, co díky penězům získáte, vás šťastným udělá. Díky tomu, že se člověk stane bohatým, mu bude umožněno žít, dělat, co chce a být čímkoliv jen chce.
Jinými slovy bohatství dává pravomoc měnit pravidla. A to je klíčové. Zákony se měnit nemají, ale pravidla? Ta se dají překračovat.