Co je v restauraci pro Čechy důležité? Platba kartou!

restaurace

Jednou za čas se stane, že se rozhodneme jít na oběd nebo na večeři do restaurace. Na oběd chodíme většinou na oblíbená meníčka v době polední pauzy, protože jsme si třeba zapomněli uvařit si oběd. Někdy je tedy návštěva restaurace v době obědu nevyhnutelná, ale většinou se do restaurací dostáváme tehdy, kdy chceme oslavit nějaké životní jubileum. Mnohdy se jedná o výročí s partnerkou nebo s partnerem, jindy je to jenom slavnostní oslava k narozeninám. Ať už je to však z jakéhokoli důvodu, pak si musíme vybrat peníze, abychom měli čím zaplatit. Výběry v bankomatech jsou však mnohdy zpoplatněny, proto se není čemu divit, když se rozhodneme pro restauraci takovou, kde se kartou může platit. Vždyť v dnešní době je platba kartou na denním pořádku, přesto se tato možnost nevyskytuje všude.

V poslední době se ukázalo podle statistik, že lidé si vybírají restauraci nikoliv podle toho, jak tam vaří, ale jestli je možná platba kartou. Mnoho lidí asi nenosí ve své peněžence sebemenší hotovost a nechtějí, aby jim za výběry byly účtovány nějaké poplatky. Tuto možnost platby si vybírají především zhruba tři z pěti Čechů, protože právě takový poměr lidí se chodí minimálně jednou týdně najíst někam do restaurace. Dříve se restaurace vybírala podle nekuřáckého prostředí, tomu je dnes už zamezeno díky protikuřáckému zákonu.

Jaká jsou další důležitá kritéria, podle kterých se lidé rozhodují?

Mezi důležitá kritéria nepatří pouze to, jestli se v dané restauraci může platit kartou. Mnohdy rozhoduje právě i kvalita jídla a hlavně cena. Sedmačtyřicet respondentů odpovědělo, že mimo kvalitu jídla a možnost platit kartou dbají na prostředí, jaké restaurace má. Jednačtyřicet procent se obrátilo především na typ kuchyně, protože i to je podle nich důležité. Menšina se rozhoduje i podle toho, v jaké vzdálenosti od bydliště restaurace je, protože rozhodně nechtějí zajíždět dvacet kilometrů daleko, což by se jim rozhodně ještě prodražilo. To je pak vyjde levněji už samotný dovoz jídla až domů.

I když by se možná řeklo, že platba kartou je opravdu nejoblíbenější, je nutné podotknout, že se hojně stále vyhledávají i restaurace, kde se může platit stravenkami. Stravenky jsou stále oblíbený benefit, po kterém řada zaměstnanců prahne a touží.