Zdraví Čechů je v ohrožení. Lidé mají potíže s hrazením léčení

Zdraví Čechů je v ohrožení. Lidé mají potíže s hrazením léčení

Zaplatit všechny výdaje, které jsou spjaté s léčením dlouhodobé nemoci nebo se zdravotním neduhem, to je dnes pro řadu Čechů naprosto něco nemožného. Podle nedávných průzkumů má problém s placením výdajů za léčení až třetina českých domácností, některé mají problém s placením medikamentů menší, jiné mají větší problém s úhradou výdajů. I když si člověk říká, že třetina je obrovské číslo, pravdou je, že třeba v Řecku jsou na tom daleko hůře. Zde má potíže se splácením zdravotní péče a se splacením výdajů za léčení až devět z deseti lidí.  

Závažný nedostatek peněz má jen každá třicátá domácnost v Česku 

S úhradou výdajů za léčení má podle nedávných statistik každá třetí domácnost, ovšem to není žádný hrozný výsledek. Skutečný nedostatek peněz při hrazení výdajů na léčení pociťuje jenom každá třicátá domácnost v České republice. Tímto se ostatně moc nelišíme od ostatních států v Evropě, jinde je to podobně. Samozřejmě vyjma zmiňovaného Řecka, která má potíže s léčebnými výdaji až devadesát procent obyvatel, z nichž zhruba třiatřicet procent má zdravotní potíže skutečně vážné.  

Kromě Řecka je nepříznivá situace i v Maďarsku, kde podle všeho má problém se zaplacením výdajů na léčení zhruba pětasedmdesát procent obyvatelstva. V Lotyšsku na tom nejsou o moc lépe, zde má problém se splácením výdajů za léčení zhruba šedesát procent lidí, v Itálii pětapadesát.  

Kde není problém s placením nákladů za léčení? 

Pokud bychom se ale měli podívat do zemí, kde není sebemenší problém s placením výdajů za léčení, zamířili bychom do Finska, kde na léčbu lidé mají. Stejně tak na úhradu veškerých léčebných výdajů mají i v Británii nebo také v Německu. Podle všeho je pro lidi hlavně v Německu platba těchto nákladů doslova “brnkačkou”.  

Co se týče situace na Slovensku, zde je třeba říct, že jsou zde vážné potíže s financováním zdraví. Problém s financováním zdravotní péče má každý čtvrtý obyvatel Slovenska, menší nebo větší problém mají tedy dvě třetiny obyvatel.